top of page

Investujte
do budoucnosti

Smaragd

SMARAGD-POZADI.jpg

Smaragd je modrozelená až zelená odrůda berylu, tedy minerální skupiny, která zahrnuje i akvamarín. 

 

Jedním z nejvíce hodnotných a také nejznámějším drahokamem z odrůdy berylu je smaragd, který společně s diamantem, rubínem a safírem tvoří právem nejtradičnější čtveřici drahokamů. Jeho exkluzivní zelený odstín nemá mezi ostatními drahými kameny obdoby a smaragd za něj vděčí obsahu stopových prvků vanadu a chromu. 

 

První zmínky o využití smaragdu sahají až do starověkého Egypta, kde byl velmi hojně využíván a ceněn již za královny Kleopatry. Smaragd se od té doby objevil v mnoha kulturách. Pro starověké myslitele byl kamenem moudrosti, logiky, prosperity, ale také obchodní zdatnosti. Smaragd patřil dokonce mezi první drahokamy, ze kterých byly vyřezávány sošky Buddhy. V perské kultuře měl smaragd význam věčného života v ráji a oblíbeným kamenem byl také ve starověkém Římě. 

 

Označení smaragd pravděpodobně pochází z řeckého slova „smaragdos“, které lze přeložit jako „zelený drahokam“. Původně však pod tímto názvem byly označovány všechny minerály zelené barvy z odrůdy berylu. Až postupem času, kdy gemologové shromáždili více poznatků o těchto drahých kamenech, začali název smaragd využívat jen pro minerály berylu obsahující oba dva již zmíněné prvky, tedy vanad a chrom.

bottom of page